Първи гвардейски батальон
Първи гвардейски батальон е представително подразделение, участва в представителни и протоколни мероприятия.
Втори гвардейски смесен батальон
Втори гвардейски смесен батальон е представително подразделение, участва в представителни мероприятия и протоколни мероприятия. Провежда 21 артилерийски салюта при посрещане на държавни глави и 20 артилерийски салюта при честване на националния празник на Република България – 3 март и в други случаи, определени със заповед на министъра на отбраната.
Гвардейски представителен духов оркестър
Гвардейският представителен духов оркестър (ГПДО) към Националната гвардейска част е уникален по своята същност. Неговият професионализъм и високо майсторство съчетават изпълнението на произведения от широк музикален диапазон – от невероятното богатство на ритми и звучене на българския фолклор до военните маршове, класика, естрада и джаз. Оркестърът е създаден с Царски указ № 112 от 23 декември 1892 г.
С годините от този оркестър израстват и се развиват едни от най-видните наши диригенти и композитори: Йозеф Хохола, Алойс Мацак, маестро Георги Атанасов, Тодор Хаджиев, Константин Михайлов, Никола Цонев, Жеко Димов, Николай Братанов, Никола Казасов, Цветан Цветков, Емил Врачански и Диян Диханов.
В настоящия момент началник на Гвардейския представителен духов оркестър и главен диригент на Българската армия е подполковник Ради Радев. С постановление на Министерския съвет от 2001 година Гвардейският оркестър влиза в състава на Националната гвардейска част.
Гвардейският представителен духов оркестър се изявява като първокласен художествено-изпълнителски колектив. Безспорни са неговите заслуги за естетическото и музикалното възпитание на българските воини. Наред с церемониалните функции оркестърът развива активна концертна дейност и има успешни и незабравими участия на международни фестивали на военните духови оркестри в Германия, Франция, Швейцария, Белгия, Турция, Дания, Русия, Израел, Румъния, Босна и Херцеговина и др.
Представителен ансамбъл на въоръжените сили
Богата и разнообразна е творческата биография на Армейския ансамбъл. През годините на своето съществуване той се утвърждава като един от основните културни и творчески институти.
Официално е създаден на 1 октомври 1944 г., когато се взема решение към Министерството на войната да се създаде Представителен хор по инициатива на учителя по музика от Първа мъжка гимназия Драган Прокопиев. Началото се поставя от 23 хористи, акордеонист и художествен ръководител. През 1945 г. щатът се увеличава до 100 души. С това се изменя структурата на състава и се създават условия за разширяване на репертоара му.
През 1948 г. със Заповед № 29 на ПУВ от 19 април Военнопредставителният хор се причислява към Централния дом на войската. По същото време към него е включен и танцов състав от 10 човека и хореограф. Разполагайки с хор, симфоничен оркестър и танцова формация, разширеният състав си поставя задачата да постави на сцена нови, големи по формат и специално създадени за него произведения от едни от най-големите български творци. С преминаването към Централния дом на войската, Военнопредставителният хор се преименува на Военнопредставителен ансамбъл (ВПА), което отговаря на неговия нов облик. Наред с натоварената концертна програма, Ансамбълът още от самото начало оказва помощ на войнишката художествена самодейност.
От 1 октомври 1962 г. към Театъра на народната армия се създава Армейският естраден ансамбъл (АЕА). Основаният през 1957 г. квартет „Армейска песен” е прехвърлен към новосформирания АЕА. Най-известните имена от културните афиши на столицата от това време са привлечени да работят там.
През март 1980 г. Естрадата на народната армия получава името „Сребърни звезди”. Разполагайки с оркестър, артисти, балет, солисти и квартет, Армейският естраден ансамбъл пълни салоните на Театъра на армията със софийска публика, специално дошла да види постановките и тематичните концерти.
Почти половината от представленията, които изнася Ансамбълът в страната, са за гражданска публика. Съставът заявява яркото си творческо присъствие и е безспорен авторитет в културния живот на страната ни. От неговото създаване до днес, през състава му са преминали едни от най-видните български дейци на изкуството и културата – Филип Кутев, Жул Лев, Алипи Найденов, Петър Ступел, Кирил Дончев, Емил Георгиев, Ангел Заберски, Иван Стайков, Димитър Гетов, Петър Петров, Николай Гаубич, Никола Николов, Никола Гюзелев, Боян Лечев, Ана Томова – Синтова, Румяна Барева, Маргрет Николова, Ирина Чмихова, Георги Кордов, Емилия Маркова, Кирил Семов, Стефка Оникян, Кичка Бодурова, Христо Кидиков, Нели Рангелова, Георги Христов, Михаил Белчев, Симеон Щерев и много други.
От месец март 2009 г. Ансамбълът на Българската армия е в състава на Националната гвардейска част и се нарича Представителен ансамбъл на въоръжените сили. Отново известни и любими български изпълнители са част от афиша на Ансамбъла – Орлин Горанов, Маргарита Хранова, Росица Кирилова, Гуна Иванова, Райко Кирилов, Ива и Велислава Костадинови, Съни, Веселин Вачев, Вили Станева, Надя Казакова, фолклорна формация „Ладена”, танцова формация „Алгара” и емблематичният квартет „Армейска песен”, на който се пада честта да защити името и качествата на своите предци.
Водещ на концертите е очарователната Галя Димитрова. Чрез нейното нежно и елегантно конфериране всяко изпълнение на артистите от Ансамбъла има своя красив анонс. Галя Димитрова, заедно с актьора и тенор от квартет „Армейска песен” Емил Калев, взимат участие във всяка тържествена проверка-заря на 3 март и на други знаменателни дати с национално значение, когато се припомнят имената на загиналите за свободата българи, а също така и на традиционния военен парад по случай Деня на храбростта и празника на Българската армия – 6 май, Гергьовден.
Музикален ръководител на Представителния ансамбъл на въоръжените сили е Веселин Вачев, а хореограф е Десислав Михайлов, който режисира и спектаклите. От 1 декември 2023 г. Ансамбълът се ръководи от Венцислав Бучински.
Изпълнителите и съставите от Ансамбъла, заедно с Гвардейския представителен духов оркестър, изнасят съвместни концерти по случай бележити дати. Заедно с гвардейците и оркестъра участват в церемония-спектакъл „Искри”, която е емблематична за Националната гвардейска част, както и в церемониите за връчване на знамената на новоучредените младежки гвардейски отряди.
От своето създаване до сега, Армейският ансамбъл е гастролирал многократно в редица страни. Навсякъде е приет изключително радушно както от военнослужещите, така и от гражданството. Възторжени са отзивите в различни чуждестранни печатни издания, част от които се пазят в архивите на Представителния ансамбъл на въоръжените сили.
В днешни дни Ансамбълът извоюва своето заслужено място в културните афиши на страната и е добре разпознаваем със сценичните си изяви от българската публика, многократно е награждаван с високи отличия и е най-широкият мост и връзка на Българската армия с българската общественост, с хората, които с открити сърца посрещат и изпращат изпълнителите на Ансамбъла.
Представителният ансамбъл на въоръжените сили е уникален по своята същност и е един от малкото жанрово-разнообразни творчески колективи в страната. Той е част от всички празници на Българската армия и Министерството на отбраната и многократно се е доказал като истинска опора на военно-патриотичния дух на въоръжените сили на Република България.
Но най-важното е, че артистите от Представителния ансамбъл на въоръжените сили съграждат дух, традиции и родолюбие и възпитават младото поколение в традиционните български добродетели, съхраняват, развиват и популяризират българското изкуство и богатите традиции на българския фолклор, каквато е основната мисия на Ансамбъла като формирование от състава на Националната гвардейска част.
Учебен център за подготовка на военни оркестранти и войници-гвардейци
Учебният център подготвя сержанти-военни оркестранти за нуждите на въоръжените сили и войници-гвардейци.